
Workshop
Open Lab Day med Sensative
- 29 Aug 2023, 13:00-15:00
- RISE, Spektrum, Fridtunagatan 41, Ebbepark
Välkommen att anmäla dig till höstens första Open Lab Day med IoT World och Sensative!
Den 29 augusti bjuder vi tillsammans med Sensative in alla våra medlemmar och studenter till höstens första Open Lab Day. Här kommer vi tillsammans sätta upp ett komplett IoT-system med Sensatives lösningar.
Det här är för dig som är nyfiken på IoT och vill lära dig mer om hur det fungerar. Personal från Sensative kommer vara på plats för att assistera och svara på frågor. Passa även på att knyta nya kontakter och nätverka med andra.
Mer information kommer närmare inpå dagen. Begränsat antal platser (max 10), så boka in dig redan idag!
Vad är IoT?
Sakernas internet (från engelskans Internet of Things, IoT) är ett samlingsnamn för de tekniker som gör att saker med inbyggd elektronik och internetuppkoppling, kan styras eller utbyta data över ett nätverk. Exempel på föremål kan vara hushållsapparater, kläder, maskiner, fordon och byggnader.
Läs mer mer om Sensatives sensorer på bilden nedan och här.
Presentation av deras system (bilden nedan) och här.