Steg för steg

  • Ladda upp ditt event via vår eventtjänst. Fyll i all nödvändig info som efterfrågas.
  • Glöm inte att ladda upp din eventbild. För att sprida ett event inom AI Öst behöver du använda vår eventbild med blå övertoning. Ladda ner och klistra över bilden du vill använda. På så sätt vattenstämplar vi eventet med AI Östs varumärke.
  • För att marknadsföra ett AI Öst event anordnat av projektpart/kompetensgrupp behövs fullständig information vara tillhanda 6 veckor innan eventdag.
  • Vi granskar och lägger till eventuell anmälningslista (gäller endast om eventet görs av projektpart i AI Öst).
  • Vi publicerar eventet som hamnar på Linköping Science Parks eventkalender.

Viktigt:

Alla event som görs inom AI Öst ska använda samma blå övertoning. I kombination med detta används även texten:

Det här evenemanget genomförs inom ramen för AI Öst som medfinansieras av Region Östergötland, Tillväxtverket och Europeiska unionen.

Presentation:

Under varje event som anordnas under AI Östs varumärke ska en kort inflygning om AI Öst presenteras för att ge kontext och sammanhang till vad AI Öst är och för att sprida ordet.

Ladda ner Presentationsmaterial AI Öst.

 

Kommunikation: vad AI Östs projektledning kan stötta med

  • Spridning i Linköping Science Parks AI nyhetsbrev.
  • Plats i Linköping Science Parks eventkalender.
  • Spridning i Linköping Science Parks relevanta plattformar och nyhetsbrev.
  • Anmälningslista.
  • Bokning av Goto 10.
  • Plats i Linköping Science Parks eventkalender.

Tips:

  • Beskrivning av eventet – vad ska ske, vad ska det handla om?
  • Har ni bjudit in någon specifik talare, vad ska hen prata om?
  • Vilka vill ni ska komma på eventet?
  • Varför ska just dessa personer komma?
  • Praktikaliteter. Är eventet endast på plats, är det online eller kanske hybrid? Bjuds det på någon förtäring eller ska man stå för det till självkostnadspris? Om det är svårt att hitta till stället eventet ska vara på kan det vara bra att förtydliga vart parkeringar finns eller kod till porttelefon.
  • Bild på talare + biografi om vem talaren är.
  • Agendapunkter inklusive tid för drop-in och sluttid.
  • Kontaktuppgifter till kontaktperson för eventet.
  • Namn på arrangörer till eventet.

Goto 10 i Linköping.

Teknikringen 7, 583 30 Linköping. Funkar bra för event på plats och livestream-möjlighet finns. Du behöver vara Goto 10 medlem för att boka (medlemskap + bokning av Goto 10s utrymmen/lokaler är gratis).

Kontakt Goto 10: christoffer.kamronn@internetstiftelsen.se

Frågor och funderingar? Kontakta: