Linköpings universitet har en framträdande roll inom utvecklingen av artificiell intelligens. Genom AI Östs initiativ ”AI-träningsläger”, ska den akademiska kunskapen nu omsättas i praktisk nytta för regionens företag. Josefin Damm från PressCise AB var en av deltagarna under vårens utbildningstillfälle och delar med sig av sin upplevelse.

I takt med att artificiell intelligens (AI) omdefinierar förutsättningarna för det svenska näringslivet, ökar behovet av konkret kunskapsöverföring. Linköpings universitet (LiU) har i samarbete med Linköping Science Parks AI-plattform AI Öst lanserat utbildningen AI-träningsläger med målet att höja den digitala mognaden hos företag i Östergötlands kommuner.

Under våren arrangerades ett av dessa läger i Vadstena, där Josefin Damm, medgrundare av medicinteknikbolaget PressCise AB, deltog. PressCise AB utvecklar innovativa kompressionsprodukter, bland annat bandage och stödstrumpor.

“Jag använder AI dagligen, men hittills främst för enklare administrativa uppgifter som korrekturläsning och informationssökning. Min ambition med deltagandet var att få en mer övergripande inblick i vilka processer som faktiskt går att förenkla eller automatisera,” förklarar hon.

Josefin belyser en problematik som delas av många yrkesverksamma: osäkerheten kring teknikens tillförlitlighet. Fenomenet med så kallade “hallucinationer”, där AI-modeller genererar felaktiga men övertygande påståenden, utgör fortfarande en barriär för att fler ska dra fullständig nytta av verktygen.

“Utmaningen för mig ligger i att navigera mellan möjligheterna och de felaktigheter som fortfarande förekommer. Att veta hur jag ska använda verktygen och till vad är svårt innan man ens vet vad som är möjligt att göra,” säger hon.

Praktisk metodik i fokus

Utbildningen bygger på en kombination av teoretisk inspiration och interaktiva moment. Genom stationer med verklighetsbaserade utmaningar får deltagarna testa olika plattformar och tjänster under handledning.

“Träningslägret erbjöd en snabb överblick av olika AI-tjänster anpassade efter specifika behov. Jag fick med mig några nya verktyg som jag ska prova att applicera på avgränsade arbetsuppgifter inom företaget.”

Ett av de nästa stegen för PressCise blir att utforska AI-stöd vid översättning av instruktionsfilmer.

Vill du att AI-träningslägret kommer till din stad?

Kontakta Per Gullbrand, Facilitator AI-träning företag, Linköpings universitet

per.gullbrand@liu.se

013-28 12 74

Läs mer om Linköping Science Parks arbete med AI